Warning: Creating default object from empty value in /openmind/wp-content/plugins/template-core/admin/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło! - Fundacja Open Mind

Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!

rzemioslo_ds_nastrone_openmind-01

 

Idea projektu „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!” ukierunkowana jest na zaprezentowanie wartości, jakie niesie ze sobą kultywowanie tradycji rzemiosła w naszym regionie. Przedsięwzięcie stało się okazją do dyskusji na temat roli rzemiosła wczoraj i dziś. Łącząc to, co przekazywane z dziada pradziada z innowacyjnymi rozwiązaniami, współczesnymi możliwościami technologicznymi, sprzętowymi i materiałowymi, stawiamy rzemiosło na nowej drodze rozwoju. Podczas spotkań mistrzowskich zastanowiliśmy się nad tym, jak dziś promować rzemiosło, jak pobudzać potrzebę konsumenta do korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość. Poruszyliśmy także temat aktywizacji zawodowej młodych i zachęcenia ich do kształcenie w zawodach rzemieślniczych.  Wybór CRZ Krzywy Komin, jako miejsca spotkań, nie był przypadkowy. Jednym z najważniejszych obszarów jego działalności  jest edukacja zawodowa  w różnych dziedzinach rzemiosła. Uczestnicy warsztatów i szkoleń nabywają wiedzę i nowe umiejętności ucząc się od mistrzów i praktyków.

 

W ramach „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!” na stronie www.dolnyslaskwita.pl aktywowana zostanie internetowa mapa, na której użytkownicy znajdą m.in. wizytówki działających na terenie naszego regionu unikalnych pracowni rzemieślniczych, instytucji promujących rzemiosło, rękodzieło, a także twórców, którzy prowadzą w nich swoją działalność artystyczną. Na mapie znajdą się także wzmianki o dolnośląskich legendach i historiach, w których rzemiosło odgrywa znaczącą rolę. Pragniemy zachęcić Dolnoślązaków oraz turystów w każdym wieku do aktywnego poznawania historii regionu, charakterystycznych dla niego technik rzemieślniczych oraz odwiedzenia miejsc na Dolnym Śląsku powiązanych z rzemiosłem i rękodziełem.

 

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.