PO NITCE DO KORONKI! Wycieczka Szlakiem Rękodzieła - Fundacja Open Mind

27lis

PO NITCE DO KORONKI! Wycieczka Szlakiem Rękodzieła

Fundacja OPEN MIND zaprasza na niezwykłą wyprawę szlakiem dolnośląskiego rzemiosła i rękodzieła. 27 listopada w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło na trasie Chełmsko Śląskie – Kamienna Góra – Wałbrzych, na uczestników czeka duża dawka niezwykłych opowieści, wspaniałych krajobrazów i warsztatów.

Termin: 27.11.2021r. (sobota), godz. 09:00 – 17:00
Miejsce: Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim, Muzeum Tkactwa w Kamiennej GórzeZamek Książ w Wałbrzychu
________

Pierwszym przystankiem na mapie wycieczki będzie Chełmsko Śląskie – zjawiskowa wioska sudeckich tkaczy. Jego historia nieodłącznie wiąże się z cystersami. W historię Chełmska Śląskiego zapisali się m.in.  zakładanymi w XVII w . osiedlami domków dla tkaczy. Za uczenie ich mieszkańców technik gospodarowania i dzierżawę domków pobierali sowite wynagrodzenie – aż 70% dochodów ze sprzedaży wyprodukowanych tkanin!

Podczas wycieczki zobaczymy, m.in. słynne domy tkaczy zwane domami „Dwunastu Apostołów”. Do dnia dzisiejszego przetrwało 11 domów, w jednym z nich powstała Izba Tkactwa, prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”. Poznamy także historię chełmskich tkaczy, dowiemy się jak wygląda obróbka lnu i wykonamy na krosnach czohraki.

Kolejnym punktem wyprawy będzie Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Wizytę rozpoczniemy od oprowadzenia po Muzeum, które posiada najbogatszą na Dolnym Śląsku kolekcję sprzętów do obróbki lnu i sprzętów tkackich. Zajrzymy do „Izby”, w której zobaczymy bogaty zestaw sprzętów domowych i narzędzi pracy służących przez wieki. miejscowej ludności Obejrzymy wyposażenie „Salonu  mieszczańskiego” -meble i sprzęty mieszczańskie, liczne portrety zamożnych kupców i przedsiębiorców przemysłu tekstylnego w Kamiennej Górze, a także wizerunki graficzne słynnych kamiennogórzan.

Na zakończenie zajrzymy do magicznego Zamku Książ w Wałbrzychu, po którym oprowadzi nas zamkowy przewodnik. Poznamy burzliwą tajemniczą historię tego niezwykłego miejsca. Będzie także słów kilka o związanej z Zamkiem Książ księżnej Daisy von Pless, która nie tylko słynęła ze swej wrażliwości w kwestiach społecznych i estetycznych. Wiele czasu i energii poświęcała także działalności na rzecz śląskiego koronkarstwa. Na zakończenie damy porwać się magii Ogrodów Światła w Zamku Książ!  Wszystkie dekoracje zostały wykonane indywidualnie tak aby podkreślić piękno miejsca i jego specyfikę.

Uwaga! Powstałe podczas wycieczki prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dobre to RZEMIOSŁO”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Szczegóły wkrótce!
___________________
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego.
Zapisy TUTAJ <<<<
________
Uwaga! Powstałe podczas warsztatu prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dobre to rzemiosło”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Ich odbiór będzie możliwy możliwy dopiero po zakończeniu wystawy! Szczegóły wkrótce!
________
Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Więcej o projekcie:

____________________________________________

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe,Huta Julia, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej GórzeMuzeum Tkactwa w Kamiennej Górze