Wycieczka Szlakiem Rzemiosła / Duszniki Zdrój – Kudowa Zdrój - Fundacja Open Mind

6lis

Wycieczka Szlakiem Rzemiosła / Duszniki Zdrój – Kudowa Zdrój

Fundacja OPEN MIND zaprasza na kreatywną wycieczkę dolnośląskim Szlakiem Rzemiosła! 6 listopada na trasie Duszniki Zdrój-Kudowa Zdrój  na uczestników czeka duża dawka historii i warsztatów.

Jeśli chcesz wiedzieć! Jak powstaje papier? Co jest potrzebne, by powstała książka? Kto za tym stoi? Co robi zecer? Co to jest marmoryzowanie? Koniecznie wyrusz z nami!

Termin: 06.11.2021r. (sobota), godz. 09:00 – 17:00
Miejsce: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, Kaplica Czaszek oraz Szlak Ginących Zawodów Kudowa Zdrój
Uwaga! Wycieczka 16+. Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia!  Godzina wyjazdu zostanie podana w procesie rekrutacji!
_____________
ZAPISY !!! KLIKNIJ TUTAJ!!!
_____________
Pierwszym przystankiem na mapie wycieczki będzie ponad 450-letni młyn papierniczy, w którym znajduje się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To miejsce niezwykłe! Jedyny taki obiekt w Polsce i unikat na skalę światową. Wizytę w Muzeum rozpoczniemy od oprowadzenia, podczas którego poznamy jego historię, zobaczymy wspaniałe eksponaty, nie zabraknie twardych faktów i zabawnych ciekawostek. Po dawce wiedzy przyjdzie czas na warsztaty, m.in. czerpania papieru. Poznamy także marmoryzowanie – technikę zdobienia papieru znaną jako ebru, marbling czy suminagashi. Wizytę w Muzeum Papiernictwa zakończymy z Panem Andrzejem Biernacikiem, który zdradzi tajniki zanikającej dziś sztuki zecerskiej i wspólnie z uczestnikami złoży  tekst dolnośląskiej legendy tą tradycyjną metodą drukarską

Kolejnym przystankiem na dolnośląskim szlaku rzemiosła będzie „Szlak Ginących Zawodów” w Kudowie Zdroju. Miejsce, w którym zatrzymał się czas. Tutaj weźmiemy udział w warsztacie garncarskim, posmakujemy domowego chleba ze smalcem, zobaczymy chatkę ze sprzętem domowego użytku z poprzedniej epoki, odwiedzimy kuźnię, w której odbędzie się pokaz kowalstwa. Podziwiać będziemy także wiatrak Koźlak z 1902r. W zwierzyńcu znajdują się: bażanty, małpki, jelenie, kozy i wiele innych ciekawych zwierząt.

UWAGA!
Wszystkie prace pozostają własnością Fundacji OPEN MIND i zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże” zamykającą projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Ich odbiór będzie możliwy możliwy dopiero po zakończeniu wystawy! Szczegóły wkrótce!
______________
„Jesienne spotkania sztuki z rzemiosłem” realizowane są w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Informacje i zapisy: www.dolnyslaskwita.pl
___________________________________________________
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy projektu i wydarzeń:  Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju – Instytucja Kultury Samorządu Województwa DolnośląskiegoSzlak Ginących Zawodów, Concordia Design WrocławMiejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Wrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plCRZ Krzywy KominMuzeum Miejskie Wrocławia, Zamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu