„WROCŁAWSKIE GAWĘDOBRANIE”. Wrocławianie czytają legendy i przypowieści! - Fundacja Open Mind

Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenie Navigation

29wrz
  • To wydarzenie minęło.

„WROCŁAWSKIE GAWĘDOBRANIE”. Wrocławianie czytają legendy i przypowieści!

12:00 - 17:00

„Wrocławskie Gawędobranie” dla dzieci, dorosłych i każdego kto zechce posłuchać rodzimych przypowieści.

 

Fundacja OPEN MIND oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na „Wrocławskie Gawędobranie dzieci, dorosłych i każdego kto zechce posłuchać rodzimych przypowieści.

———————————————————————-

Nieprzypadkowo spotkamy się w „Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania” zainicjowanym w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. Dlaczego? Ponieważ głośne czytanie rozwija wyobraźnię i wrażliwość. Uczy myślenia, ćwiczy pamięć, pogłębia wiedzę, poszerza zasób słownictwa i poprawia dykcję. Czytając uczymy się otwartości na innych, budujemy więzi i wspólnie spędzamy czas. Wyrabiamy w sobie także dobre nawyki i… podnosimy statystyki czytelnictwa.

———————————————————————-

29 września, od godz. 12.00 do 13.30, w Dolnośląskim Centrum Filmowym, wraz z gośćmi specjalnymi pokażemy, że czytanie jest fajne, a rodzime historie, podania i legendy nadal fascynują!

———————————————————————-
Głośno czytać będą:
* Bartłomiej Świerczewski – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych,
* Jarosław Perduta – Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego,
* Konrad Imiela – Dyrektor Artystyczny i aktor Teatru Muzycznego Capitol,
* Justyna Szafran – Aktorka Teatru Muzycznego Capitol i wokalistka,
* Włodzimierz Ranoszek – Bajkopisarz,
* Ewa Zachara – Pisarka i poetka,
* Katarzyna Czaplińska Białecka -Bibliotekarka i animatorka kultury, kierowniczka filii nr 17 MBP i. T. Różewicza we Wrocławiu
* Dominik Kłosowski – przewodniczący Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej Wrocławia
* Mirosława Pokładek – Aktorka Teatru „Nadodrzańskiego”
* Mikołaj Czerniatowicz – 12 – letni miłośnik czytania i gry na perkusji.

———————————————————————-

 

———————————————————————-

Spotkanie „Wrocławskie Gawędobranie” realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Dolnośląskiego Centrum Filmowego przyznanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

———————————————————————-

Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu, Teatr Muzyczny CapitolWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plCRZ Krzywy KominMuzeum Miejskie Wrocławia,
Patroni medialni: TVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

———————————————————————-

„Wrocławskie Gawędobranie” to jeden z elementów realizowanego do 31. grudnia 2021r. projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”, którego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Wydarzenie Navigation

    Zostań naszym partnerem!

    Wyślij wiadomość z zapytaniem już teraz!