SZEWSKA PASJA z nutką projektowania! - Fundacja Open Mind

15pa

SZEWSKA PASJA z nutką projektowania!

Stwórz unikalne obuwie i postaw pierwszy krok w branży modowej i szewskiej!

Fundacja OPEN MIND zaprasza pasjonatów mody na wyjątkowe bezpłatne warsztaty projektowania obuwia z  artystą modowym Przemysławem Piniakiem. Będzie to nie lada gratka dla  miłośników tradycyjnego rzemiosła i nowoczesnego projektowania. Zderzenie świata, w którym design spotyka się z tradycyjną technologią!

Warsztat szewca z Przemysławem Piniakiem to kolejna odsłona projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”! Podczas 3 dniowych zajęć uczestnicy poznają proces projektowania butów w profesjonalnym wymiarze. Krok po kroku – od kreacji, poprzez konstrukcję, detale, aż po wykonanie próbnych modeli.

Wspólna praca będzie także okazją do przyjrzenia się obliczom współczesnego szewstwa i jego przemianom na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest odrodzenie tego niezwykłego rzemiosła? Czy też szewc następnym pokoleniom będzie kojarzył się wyłącznie z wymianą fleków i klejeniem podeszwy.

Na Dolnym Śląsku tradycje szewskie mają mocne korzenie. Początki cechów skórniczych w regionie sięgają XIII wieku. Należeli do nich, m.in. szewcy, kaletnicy, rymarze, kuśnierze czy garbarze. Najliczniejszą grupą rzemieślników skórniczych byli szewcy, jako, że na wytwory ich pracy było największe zapotrzebowanie. Może zatem to właśnie Dolny Śląsk mógłby stać się centrum dla współczesnych szewców?

Co zyskujesz uczestnicząc w warsztatach?

WIEDZĘ: od historii butów poprzez poznanie procesu projektowania, proces produkcji, technologii i konstrukcji ręcznie wykonanych butów.

UMIEJĘTNOŚCI: przelewania inspiracji na projekt, zdejmowania miary ze stopy, zapoznanie się z procesem krojenia, szycia, wykonania  komponentów-składowych buta po składanie ich w całość.

Warsztaty przeznaczone są dla:

• początkujących projektantów i szewców
  • niezależnych artystów modowych, rzemieślników
  • pasjonatów mody, miłośników awangardy i oryginalnego stylu
  • osób zainteresowanych projektowaniem
  • kandydatów szkół artystycznych, pragnących przygotować się do studiów na kierunki projektowania

Cykl warsztatów odbędzie się w dniach:

• 15.10.2021, godz. 17.00-21.00
  • 16.10.2021, godz. 10.00-16.00
  • 17.10.2021, godz. 10.00-16.00

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

———————————————————————-

Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu, Teatr Muzyczny CapitolWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plCRZ Krzywy KominMuzeum Miejskie Wrocławia,
Patroni medialni: TVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

———————————————————————-

„Szewska Pasja z nutka projektowania” to jeden z elementów realizowanego do 31. grudnia 2021r. projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”, którego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!