WITRAŻ DLA POCZĄTKUJĄCYCH! Warsztat bezpłatny - Fundacja Open Mind

28lis

WITRAŻ DLA POCZĄTKUJĄCYCH! Warsztat bezpłatny

Fundacja OPEN MIND zaprasza do świata pełnego światła i kolorów. Pod skrzydłami artystycznego duetu Doroty Kabiesz-Niemiec i Patrycji Niemiec uczestnicy krok po kroku zostaną wprowadzeni w arkana sztuki tworzenia witrażu w słynnej technice Tiffany`ego.
Termin: 28.11.2021r. (niedziela), godz. 11:00 – 14:00
Miejsce: Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7
________

Warsztat jest doskonałą okazją do rozpoczęcie fascynującej przygody z artystyczną obróbką szkła i tworzeniem witraży. Podczas zajęć uczestnicy przekonają się, że nie trzeba być artystą, aby wykreować efektowne dzieło. Szkło jest wyjątkowym materiałem dzięki, któremu można stworzyć niesamowite prace artystyczne.

Zajęcia będą okazją do poznania tajników techniki Tiffany’ego i własnoręcznego wykonania witrażu. Zapoznania się z narzędziami niezbędnymi do pracy, przejścia ścieżkę od projektowania wzorów, poprzez malowanie na szkle po obróbkę szkła. Dzięki temu doświadczeniu uczestnicy zobaczą, że nie muszą pięknie rysować aby stworzyć swoje małe dzieło sztuki. Prowadzące pokażą jak tworzyć w tej niezwykle oryginalnej i efektownej technice, dającej dużo satysfakcji i pozwalającej każdemu na stworzenie niesamowitych prac artystycznych. Jedynym ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia bo o całą resztę zadba pracownia szkła artystycznego Oszkloona.

Witrażownictwo jest pochodną mozaiki – to znana od wieków sztuka łączenia barwnych kawałków szkła za pomocą ołowianych listew stosowana głównie w budownictwie sakralnym. Znana już w starożytności technika witrażu, rozpowszechniona w średniowieczu,  rozwinęła się w architekturze gotyckiej, by swój największy swój rozkwit przeżyć na przełomie XIX i XX wieku, w okresie secesji. W tym czasie amerykański artysta Louisa Comforta Tiffany’ego, złamał znaną dotychczas tradycję tworzenia witraży. „Wynalazł nowy rodzaj szkła, tak zwane szkło opakowe (nieprzeźroczyste i pólprzeźroczyste), oraz szkło irydyzowane (słynne szkło Favrile). Na jednej tafli szklanej łączył kilka kolorów, które przenikały się nawzajem i tworzyły smugi. Dzięki temu mógł ograniczyć malowanie szkła, a wiele detali oddawał przez dobór odpowiednich fragmentów szkła. Zabieg ten dodawał lekkości kompozycji witraży, przy zachowaniu głębi koloru wynikającego z barwienia szkła w masie. Tiffany wprowadził także nową, trwalszą i bardziej finezyjną, technikę łączenia szkieł witrażowych – przez owijanie elementów folią miedzianą i lutowanie cyną”*
*Żródło: Wikipedia
___________________
Warsztat realizowany jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego.
Zapisy TUTAJ <<<<
________
Uwaga! Powstałe podczas warsztatu prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dobre to rzemiosło”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Ich odbiór będzie możliwy możliwy dopiero po zakończeniu wystawy! Szczegóły wkrótce!
Więcej o projekcie:

____________________________________________

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe,Huta Julia, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej GórzeMuzeum Tkactwa w Kamiennej Górze