Dolny Śląsk Wita! Pchli Targ na Nadodrzu - Fundacja Open Mind

16pa

Dolny Śląsk Wita! Pchli Targ na Nadodrzu

Pchli Targ to miejsce pełne rozmaitości, rzeczy codziennych i niecodziennych, przedmiotów z duszą za którymi stoją wspomnienia i emocje.
Kiermasz rzeczy używanych i niepotrzebnych to doskonała okazja do zdobycia wyjątkowych okazów, prowadzenia rozmów i nawiązywania nowych znajomości.
W przestrzeń pełną skarbów, po raz ostatni w tym roku zamieni się Dziedziniec Artystyczny Hart Hostel & Art. Tutaj poszukiwacze nietuzinkowych przedmiotów z drugiej ręki znajdą m.in. używane stare meble, bibeloty, pocztówki, ubrania, ceramikę, porcelanę, sztućce, urządzenia, plakaty, obrazy, biżuterię, a także inne przedmioty bliżej nie zidentyfikowane.
W takim właśnie otoczeniu Fundacja OPEN MIND zaprasza do specjalnego punktu „Dolnoślązaku skąd jesteś?”. 16 października, od godz. 9.00 do 14.00 czekamy na wrocławian, Dolnoślązaków i ich niezwykłe historie. Zachęcamy do wspólnego stworzenia unikalnej etnograficznej mapy Dolnego Śląska, z której użytkownicy dowiedzą się skąd pochodzą Dolnoślązacy. Czy Dolny Śląsk jest ich domem od urodzenia? Czy też przyjechali tutaj w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi? Z ciekawości, pobierać nauki, w poszukiwaniu pracy, za wielką miłością, a może z innych powodów?
Najpiękniejsze dolnośląskie historie poznacie na wystawie finałowej projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło „Dolnośląskie kolaże” która odbędzie się w grudniu.
Troszkę mniejsi wrocławianie będą mogli zrobić sobie autorską przypinkę na ponad 100 letniej zabytkowej maszynie, zabrać autorską pocztówkę czy zakładkę do książki.
————–
„Pchli targ (z fr. marché aux puces – dosł. bazar z pchłami) – rodzaj bazaru, na którym można nabyć lub wymienić (transakcja wymienna) różne towary oraz produkty, głównie używane lub sprzedawane po niskich cenach.”
Źródło: Wikipedia 🙂
————–
Strefa „Dolnoślązaku skąd jesteś?” realizowana jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Informacje i zapisy: www.dolnyslaskwita.pl
Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy projektu: Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu, DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocławskie Wydawnictwo EMKA, Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o., Nowe Nadodrze, Grupakreatywni.pl, CRZ Krzywy Komin, Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju,
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Gazeta Wrocławska, Wroclive, Kocham Wrocław, Miejsca we Wrocławiu, designteka.pl, Czas na Wrocław, 30 minut
————–
Strefa jest jednym z elementów realizowanego do 31. grudnia 2021r. projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”, którego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!