DZIŚ PRAWDZIWYCH KIELISZKÓW JUŻ NIE MA. ZBIGNIEW HORBOWY Bezpłatne oprowadzenie po wystawie - Fundacja Open Mind

5gru

12:00 - 13:00 Muzeum Sztuki Mieszczańskiej Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia

Fundacja OPEN MIND i Muzeum Miejskie Wrocławia zapraszają na oprowadzenie po wyjątkowej wystawie szkła „Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma. Zbigniew Horbowy”

Termin: 05.12.2021r. (niedziela), godz. 12:00 – 13:00
Miejsce: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Sala Książęca, Rynek, Stary Ratusz
________

Na wystawie w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia prezentowanych jest ponad 200 szkieł wykonanych według projektu Zbigniewa Horbowego w latach 60-90. Szczególnie zaakcentowane zostały kieliszki, którym artysta poświęcał wiele uwagi i które stały się jego projektowym „znakiem rozpoznawczym”.

Szkła pochodzą z kolekcji Muzeum Miejskiego Wrocławia, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych.

Zbigniew Horbowy – polski artysta, jeden z najwybitniejszych europejskich projektantów szkła, twórca własnej szkoły wzorniczej, pedagog. Został laureatem prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii, która wręczona została pośmiertnie we wrześniu 2019 roku. Mimo, iż nadal przeżywamy rozstanie z tym wyjątkowym projektantem, to pamiętamy, że zostawił nam rzecz dla artysty najcenniejszą – swoje dziedzictwo, ślad kreatywności, przemyśleń i twórczych wizji. Każdy z nas może je odnaleźć oglądając wspaniałe szkła zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego, niemające sobie równych nie tylko w polskim wzornictwie.

O prezentowanych zbiorach opowie Pani Magdalena Szmida-Półbratek (kustosz Muzeum Sztuki Mieszczańskiej).
___________________
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zapisy TUTAJ <<<<
________
Uwaga! 10 grudnia, o godzi. 18.30 zapraszamy do Klubu Pod Kolumnami (pl. Św. Macieja 21, Wrocław) na wernisaż otwierający wystawę „DOBRE to RZEMIOSŁO” podsumowującą projekt Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło
Więcej o projekcie:

____________________________________________

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe,Huta Julia, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej GórzeMuzeum Tkactwa w Kamiennej Górze