DOLNOŚLĄZACY. PAMIĘĆ, KULTURA, TOŻSAMOŚĆ. Bezpłatna wycieczka do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu - Fundacja Open Mind

27lis

Fundacja OPEN MIND zaprasza na wyjątkowe bezpłatne spotkanie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. W ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło zwiedzimy  wystawę stałą „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”, a podczas warsztatu poznamy tajniki haftu ludowego!
_______
Termin: 2711.2021r. (niedziela), godz. 15:00 – 17:00
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
________
Podczas oprowadzenia przenieśmy się do świata dolnośląskiej etnografii. Wystawa ukazuje kulturę, bliższą i dalszą historię regionu z perspektywy losów ludzkich. Muzealne zabytki zostały tu „wpisane” w opowieść o Dolnoślązakach – ich życiu codziennym i odświętnych obrzędach, systemach wartości, poczuciu wykorzenienia i sposobach adaptacji w nowych dla siebie warunkach. Położenie nacisku na postrzeganie historii regionu poprzez historię człowieka akcentuje także aranżacja plastyczna, w której ważną rolę odgrywają fotografie służące jako tło do opisów poświęconych strukturze narodowościowej Dolnego Śląska, ilustrujące ludową obrzędowość oraz dzieje rodzin reprezentujących zróżnicowane narodowościowo i regionalnie grupy osadnicze. Podczas wizyty w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu przejdziemy przez wybrane działy rzemiosł wiejskich, m.in. kowalstwo, bednarstwo, tkactwo, garncarstwo, ze szczególnym uwzględnieniem strojów regionalnych, sposobu ich wykonania oraz technik zdobienia.
Po oprowadzeniu zapraszamy na warsztat hafciarski podczas, którego uczestnicy wykonają kopie haftu ludowego.
_____________

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego. strong>
_____________
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Posiada znakomitą kolekcję uli figuralnych, form piernikarskich, malowanych mebli, malarstwa na szkle, rzeźby i grafiki dewocyjnej. Prezentuje m.in. kulturę osadników z dawnych Kresów – Lwowskiego, Tarnopolskiego, Stanisławowskiego, Polesia, Wileńszczyzny, a także Łemków i Greków oraz powojennych polskich reemigrantów z Jugosławii, Bukowiny Rumuńskiej, Francji i Belgii. Wystawy czasowe organizowane we współpracy z innymi muzeami polskimi bądź zagranicznymi, wykraczają często poza teren Dolnego Śląska i Europy.
Zapisy TUTAJ <<<<
________
Uwaga! Powstałe podczas warsztatu prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dobre to rzemiosło”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Ich odbiór będzie możliwy możliwy dopiero po zakończeniu wystawy! Szczegóły wkrótce!
___________________
Więcej o projekcie:
___________________

____________________________________________

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe,Huta Julia, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej GórzeMuzeum Tkactwa w Kamiennej Górze