DOLNOŚLĄSKIM SZKLANYM SZLAKIEM! Bezpłatna wycieczka i warsztaty - Fundacja Open Mind

Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenie Navigation

20lis
  • To wydarzenie minęło.

DOLNOŚLĄSKIM SZKLANYM SZLAKIEM! Bezpłatna wycieczka i warsztaty

09:00 - 17:00

Fundacja OPEN MIND zaprasza na niezwykłą wyprawę szlakiem dolnośląskiego szkła. 20 listopada w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło na trasie Piechowice – Jelenia Góra – Szklarska Poręba na uczestników czeka duża dawka historii dolnośląskiego szkła, etnografii i warsztatów.

Ta wyprawa jest dla tych, którzy kochają odkrywać, poznawać historię i tradycje Dolnego Śląska! Chcą sprawdzić jak powstaje szkło, poznać jego dolnośląską historię, odkryć tajniki  formowania wyrobów z płynnej masy szklanej, grawerowania i tworzenia szklanych lampionów w technice decoupaqe!
___________________
Termin: 20.11.2021r. (sobota), godz. 09:00 – 17:00
Miejsce: Huta Julia w Piechowicach, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Leśna Huta w Szklarskiej Porębie
___________________
ZAPISY >>>
___________________
Pierwszym przystankiem na mapie wycieczki będzie Huta Julia w Piechowicach. To niezwykłe miejsce w którym historia splata się z teraźniejszością. Podczas zwiedzania poznamy unikalny ręczny proces wytwarzania kryształów, przyjrzymy się formowaniu szklanych dzieł poprzez dmuchanie, wolnoformowanie i prasowanie. Zobaczymy proces szlifowania i nanoszenia pięknych zdobień. Będziemy mieli także okazję zobaczenia Huty Julia w nowej odsłonie. Odwiedzimy nowo otwarte interaktywne centrum edukacyjne „Krystialium”, które prezentuje setki lat wspaniałej kultury szklarstwa w Karkonoszach i dziesiątki lat Huty Julia w Piechowicach zamknięte w wyjątkowej oprawie. Wizyta w Krystalium będzie okazją do poznania historii szkła, ludzi, którzy ją tworzyli, nie zabraknie „kryształowych” ciekawostek i wspaniałych aranżacji. Zobaczymy zachwycającą ławicę szklanych ryb, świecące w ciemności szkło uranowe. Wszystko po to, żeby przybliżyć naturę i piękno szkła produkowanego do dzisiaj w Karkonoszach (www.hutajulia.com).

Kolejnym punktem wyprawy będzie Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Wizytę rozpoczniemy warsztatem pt. „Szklany lampion w technice decoupage”. Decoupage to jedna z najciekawszych technik zdobienia przedmiotów o różnej fakturze, wykorzystywany m.in. w zdobieniu szkła, drewna, papieru, a nawet tkanin. Po warsztatach odbędzie się oprowadzanie po Muzeum, w tym po największej w Polsce stałej wystawie Szkła Artystycznego, prezentującą wielowiekowe tradycje szklarskie Karkonoszy. Są to absolutnie unikatowe zbiory szkła artystycznego z okresu baroku, klasycyzmu, biedermeier, historyzmu, secesji oraz Art Déco. Zobaczymy także bogate zbiory związane z historią, etnografią, rzemiosłem oraz sztuką naszego regionu (www.muzeumkarkonoskie.pl).

Na zakończenie zajrzymy do Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie, w której zobaczymy kolejne etapy tworzenia szklanych przedmiotów, będziemy uczestniczyć w warsztatach grawerowania szkła oraz w formowaniu fantazyjnych wyrobów z płynnej masy szklanej o temperaturze 1200*C pod okiem mistrza Henryka Łubkowskiego, który wraz z rodziną podtrzymuje wielowiekowe tradycje hutnictwa w Szklarskiej Porębie.  Pan Henryk w swojej codziennej pracy tworzy m.in. ręcznie formowane szkła barwione w masie. W Lęsnej Hucie można także obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego (www.lesnahuta.pl).
___________________
Uwaga! Powstałe podczas wycieczki prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Szczegóły wkrótce!
___________________
„Wycieczka dolnośląskim szklanym szlakiem” realizowana jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
___________________
Informacje i zapisy: https://www.dolnyslaskwita.pl
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita
___________________
Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia!  Godzina i miejsce wyjazdu zostaną podana w procesie rekrutacji
___________________

Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!


____________________________________________

Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe,Huta Julia, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej GórzeMuzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

Wydarzenie Navigation

    Zostań naszym partnerem!

    Wyślij wiadomość z zapytaniem już teraz!