kds_nastrone_openmind-01

 

KIDS DESIGN SPACE – Dzieci Projektują Przestrzeń to coś, o czym marzy każde dziecko – kilkumiesięczna niezwykła przygoda. Podczas spotkań z zawodowymi projektantami i artystami, dzieciaki niczym w dzikiej dżungli, miały okazję przedrzeć się przez gąszcz pomysłów, pobrudzić się farbą i klejem, a przede wszystkim zagłębić się w prawdziwą puszczę projektów. To była wyjątkowa szkoła przetrwania, w której nikt nikogo nie strofuje, nie każe myć rąk i nie zabrania marzyć! O nie! Bo dorośli, którzy pracowali z dziećmi, doskonale wiedzą, że tylko poprzez takie harce można naprawdę poznać świat. I co najlepsze, pomogli swoim małym towarzyszom w gęstwinie rysunków oraz pomysłów upolować najlepsze kąski, zamieniając ich marzenia w prawdziwe przedmioty!

 

Dzieci w ramach pięciu grup tematycznych: design, architektura, ceramika, szkło oraz ilustracja wzięły udział w szeregu spotkań i warsztatów podzielonych na cztery etapy: Doświadczanie, Kreowanie, Realizacja i Wystawa. Z najmłodszymi współpracowało będzie 10 projektantów i grup projektowych, którzy wspólnie z dziećmi stworzyli kolekcję przedmiotów rodem z bajkowych tropików, pełnych życia i dzikiej swobody!

 

DOŚWIADCZANIE

Lokalni projektanci, ceramicy, ilustratorzy, rzemieślnicy, architekci i animatorzy kultury zaprosili dzieci do swoich pracowni, galerii, muzeów oraz na uczelnie wyższe. Opowiedzieli o pracy twórczej i poprowadzili warsztaty kreatywne. Najmłodsi zostali wprowadzeni w tajniki projektowania i architektury, rozwinęli wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne oraz wykształcili swoją wrażliwość estetyczną.

 

KREOWANIE

Podczas tego etapu dzieci pod okiem znanych i cenionych grup projektowych – ilustratorów, ceramików, architektów, designerów oraz artystów – stworzyły szkice i projekty funkcjonalnych przedmiotów, o których zawsze marzyły. Dziecięce koncepcje posłużyły projektantom za punkt wyjścia i inspirację do dalszej pracy nad produktem końcowym, który z powodzeniem mógłby zostać wdrożony i udostępniony szerokiemu gronu odbiorców.

Projektanci zaangażowani w projekt:

Kalina Bańka | Katarzyna Bogucka | Grynasz Studio | Pani Jurek | Wiktoria Lenart | Karina Marusińska | Barbara Śniegula | Witamina D | Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej | KABO & PYDO

 

REALIZACJA

W ramach tej części programu profesjonaliści skupili się na opracowaniu dziecięcych koncepcji projektowych. W tym czasie najmłodsi (wspólnie ze specjalistami) przygotowali kampanię promującą działania w ramach projektu i stworzą animację informującą o wystawie finałowej.

 
WYSTAWA
Podczas wystawy zostały zaprezentowane prace wszystkich uczestników i ich mistrzów. Wzbogaciła ją fotorelacja oraz prezentacja multimedialna dokumentująca przebieg warsztatów. Podczas wystawy odbył się również panel dyskusyjny „Rozmowy przy drugim śniadaniu”, który podsumuował dotychczasowe działania i uzyskane rezultaty, co pozwoliło nam na kompleksowe przygotowanie się do wystawy finałowej planowanej na maj 2017 r. Na tym etapie dzieci wzięły również udział w szeregu warsztatów twórczo-edukacyjnych, które nie tylko pobudziły ich kreatywność, ale również pozwoliły poczuć im się samodzielnymi twórcami.
 
Szczegółowe informacje o projekcie i jego dwóch poprzednich edycjach na: www.kidsdesignspace.pl
 
Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.