fresh_17_ds_nastrone_openmind-01

 

REKRUTACJA WCIĄŻ TRWA NA WWW.FRESHDESIGN.EDU.PL! Zapraszamy!

 

Celem 5. edycji projektu FRESH DESIGN – Młoda Europa o designie – jest zgłębianie wspólnej historii, dorobku przemysłów kreatywnych, wymiana i współpraca pomiędzy uczelniami i studentami architektury, designu i sztuki ze Słowacji, Węgier, Czech, Niemiec, Włoch, Holandii, Francji, Portugalii, Islandii i Polski.

 

Projekt jest okazją do analizy przestrzeni człowieka z punktu widzenia młodych obywateli Europy. Wzbogaca także europejską dyskusję na temat jakości życia, odpowiedzialnego kształtowania przestrzeni człowieka w oparciu o wspólne uwarunkowania historyczno-kulturowe.

 

Podobnie jak w minionych latach, wymiana ma postać interaktywnych warsztatów projektowych dla europejskich studentów kierunków artystycznych i projektowych. Tym razem młodzi projektanci spędzą w Polsce jedenaście dni (12-22 maja 2017). W kilkuosobowych grupach warsztatowych będą oni opracowywać pomysły związane z projektowaniem infrastruktury miejskiej przyjaznej rowerom oraz designem funkcjonalnych produktów rowerowych, a nawet całych rowerów.

 

Podczas spotkania młodzi projektanci wezmą udział nie tylko w międzynarodowych warsztatach, ale także w wykładach i spotkaniach. Odwiedzą też ciekawe miejsca we Wrocławiu i zaprezentują swoje najważniejsze dokonania twórcze i artystyczne w ramach wystawy dorobku swoich uczelni. Efekty pracy warsztatowej poznamy natomiast 21 maja 2017 podczas prezentacji i wystawy wykonanych projektów, które oceniane będą przez międzynarodowych specjalistów z dziedzin architektury i designu. Po prezentacji wyników będzie miała miejsce debata publiczna o roli rowerów w miastach.

 

Podsumowanie całego projektu potrwa do końca października 2017 i przybierze formę wystaw poprojektowych w partnerskich krajach. Wierzymy, że dzięki takim działaniom uda nam się rozpromować ideę projektu zagranicą, zapewniając tym samym kontynuację działań w przyszłości.

 

Fresh Design to niezwykła okazja, by wykazać się zaangażowaniem i odpowiedzialnością za otaczającą nas przestrzeń, dlatego do udziału w projekcie zachęcamy przede wszystkim Europejczyków, którym nie jest obojętne, jak będzie wyglądał rozwój ich miast.

 

Projekt Fresh Design 2017 odbędzie się we Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska, miasta leżącego na styku trzech kultur – polskiej, niemieckiej i czeskiej. Miejsce to zyskało w ten sposób swój indywidualny charakter i zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że nabył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury roku 2016. Jest to miasto wielu mostów, wysp, dróg rowerowych oraz… krasnali! Krasnale stały się wizytówką miasta i stale pomagają mieszkańcom w ich obowiązkach. Małe figurki krasnali można znaleźć na chodnikach, parapetach i w oknach. Krasnale robią zakupy, sprzedają ciastka, pomagają w elektrowni i jeżdżą na rowerze. Warto samemu się o tym przekonać, wsiąść na rower i po prostu zobaczyć. Wrocław jest jednym z najbardziej rowerowych miast Polski. Na rowerze porusza się tutaj regularnie aż 84% czynnych rowerzystów. Średni dystans pokonywany na rowerze w ciągu tygodnia to aż 62 km! Długość tras i ścieżek rowerowych (nawet 200 km) są chlubą mieszkańców, bo mamy się czym pochwalić. Nie wierzysz? Przyjedź do nas w trakcie projektu Fresh Design!