fresh_nastrone_openmind

 

Za nami czwarta edycja międzynarodowego projektu FRESH DESIGN – Młoda Europa o Designie. Kolejne spotkanie Fresh Design we Wrocławiu stało się aktywną platformą wymiany myśli, doświadczeń, nawiązania nowych przyjaźni, a także możliwością zaprezentowania Dolnego Śląska i Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016, gościom z różnych europejskich krajów. Po raz kolejny międzynarodowe grono studentów, pod czujnym okiem pracowników naukowych i architektów, przyjrzało się bliżej samemu sercu Wrocławia – Odrze.

 

Od 13 do 23 maja 2016 r. studenci kierunków związanych z architekturą, designem, multimediami, przyjechali do Wrocławia, aby przeprojektować przestrzeń centrum miasta i zbliżyć je do Odry. Tym razem, podzieleni na pięć grup młodzi mieszkańcy Niemiec, Czech, Węgier, Słowacji, Polski i Turcji skorzystali z rezultatów poprzedniej edycji projektu. Skupili się na problemach zdefiniowanych w masterplanach stworzonych przez uczestników Fresh Design 2015. Sięgnęli też do własnych przemyśleń i indywidualnych wizji idealnych miast. Uczestnicy razem ze swoimi tutorami i opiekunami postarali się na nowo połączyć miasto i ludzi z rzeką. Powstały projekty bardzo nieoczywiste, które w świeży sposób odpowiadają na problemy i potrzeby mieszkańców, jak również turystów, dając zupełnie nowe możliwości spędzania czasu wzdłuż rzeki. Od możliwości cichej kontemplacji na tle historycznej zabudowy po aktywne spędzenie czasu w rzecznym basenie. Dużo uwagi poświęcono budowaniu połączeń: przestrzennych, kulturowych, społecznych, a także powiązaniu przeciwległych brzegów rzeki, otwarciu przestrzeni obecnie zamkniętych. Uczestnicy chcieli zwiększyć dostępność i bezpieczeństwo brzegów, a przede wszystkim pragnęli zespolić dwa różne poziomy – miasto i rzekę.

 

Projekt nie zakończyłby się pomyślnie, gdyby nie pomoc naszych opiekunów merytorycznych, przedstawicieli Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – dr Anny Bać oraz arch. Piotra Michalskiego. Plansze projektowe, makiety, prezentacje i filmy były tworzone przy wsparciu tutorów: Roberta Majkuta,  Doroty Szlachcic, Jana Dowgiałło, Anny Zawadzkiej, Jacka Wiszniowskiego i Grażyny Hryncewicz – Lamber. Nieocenionym wsparciem była grupa opiekunów, którą tworzyły: Agnieszka Wicińska, Agnieszka Wierzbicka, Lea Kazanecka-Olejnik, Bartosz Adamiczka i Nadiia Iarova . W realizację projektu zaangażowali się też goście specjalni: Uwe Rada, Piotr Misiak, Jan Edler i Kamil Zaremba. Serdecznie dziękujemy!

 

Równie gorąco chcemy podziękować uczestnikom za ich udział w projekcie i wysiłek włożony w stworzenie i przygotowanie koncepcji.

 

Szczegółowe informacje o projekcie i jego poprzednich edycjach znajdują się na stronie www.freshdesign.edu.pl.

 

Projekt był współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Gminy Wrocław.