O projekcie

II edycja projektu FRESH DESIGN – Młoda Europa o designie, która już 9 maja rozpocznie się we Wrocławiu, zakłada podobnie jak w 2013 roku warsztaty w międzynarodowych grupach studentów kierunków projektowych – związanych z architekturą, urbanistyką i designem. W tym roku młodzież z sześciu europejskich krajów: Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski zajmie się problemem degradacji przestrzeni publicznej w kontekście dwudziestowiecznych osiedli mieszkaniowych. Powstaną koncepcje, których celem będzie ożywienie terenów wspólnych dla mieszkańców wrocławskich blokowisk na terenie Ołbina (skrzyżowanie ul. Jedności Narodowej i Nowowiejskiej), Gaju i Osi Grunwaldzkiej. Gaj został usytuowany na obszarze wcześniej niezagospodarowanym, który wymagał zabudowania w wyniku zwiększającej się liczby ludności w mieście. Zespół budynków mieszkalno-usługowych przy Osi Grunwaldzkiej znalazł się na miejscu kamienic wyburzonych na potrzeby tymczasowego lotniska dla opuszczających w pośpiechu Wrocław, Niemców. Ołbińska plomba na zbiegu ulic Nowowiejskiej i Jedności Narodowej stanowi zamykający pierzeje XIX-wiecznych kamienic narożnik. Sześć zespołów projektowych do 17 maja będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie rozwiązania służące ulepszeniu przestrzeni publicznej sprawdzą się w trzech różnych sytuacjach urbanistycznych, w których budowano blokowiska. 

Nowe obiekty i aranżacja przestrzeni angażująca mieszkańców w życie osiedli czy będące dla nich miejscem do spędzania wolnego czasu, stają się coraz potrzebniejsze na tych pozbawionych często usług pustyniach. Rewitalizacja blokowisk to temat na szeroką skale podejmowany w Europie Zachodniej, Holandia czy Niemcy „walczą” z problemem pustoszejących blokowisk od kilku lat. Uznaliśmy, że teraz kolej na nas. Każda z grup narodowych przedstawi innym uczestnikom materiały na temat blokowisk w swoim kraju i prób podniesienia jakości życia na nich. 

Studenci z Niemiec, Czech, Słowacji, Wegier, Ukrainy i Polski spotykają się we Wrocławiu 9 maja, a kolejnego dnia na terenie II Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów WROCLOVE DESIGN – Dworcu Głównym PKP montują wystawy prezentujące dorobek swoich uczelni, których wernisaż odbędzie się 14 maja podczas Gali Otwarcia Festiwalu. Niedzielne popołudnie 11 maja upłynie młodym projektantom na zapoznawaniu się z obszarami roboczymi, nad którymi przez kolejnych sześć dni będą pracować w trzech lokalizacjach. Warsztaty w CRZ Krzywy Komin (2 grupy opracowujące osiedle Ołbin oraz 1 – "Wrocławski Manhattan") , Kinie Nowe Horyzonty ("Wrocławski Manhattan"), Teatrze Muzycznym Capitol (Gaj) i na Dworcu Głównym PKP (Gaj) odbywać sie będą codziennie między 10.00 a 19.00, natomiast wieczorami czekają studentów wyjścia na miasto i wspólne spotkania wszystkich grup. Efekty pracy warsztatowej poznamy 17 maja o godzinie 18.00 w Sali Sesyjnej, na terenie II MFDP WROCLOVE DESIGN – podczas prezentacji i wystawy wykonanych projektów, które oceniane będą przez lokalnych specjalistów z dziedzin projektowania przestrzeni.