FRESH-LOGOOO_01

FRESH DESIGN – Młoda Europa o Designie to jeden z kluczowych projektów Fundacji, którego finał zostanie zaprezentowany w ramach I edycji Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów – WrocLove Design Festival 2013.

Młoda Europa o designie to projekt będący owocem współpracy pomiędzy polskimi i europejskimi uczelniami designu i sztuki. Stwarza platformę do dyskusji, wymiany myśli i doświadczeń. To zaproszenie do dialogu i współpracy skierowane do młodych projektantów – zarówno outsiderów jak i tych związanych ze Szkołami Wyższymi kształcącymi designerów, artystów i architektów – tak podsumowuje projekt Magdalena Szczeblewska-Zielonka, koordynatorka projektu.

Kluczowe działania w ramach strefy FRESH DESIGN to tygodniowe warsztaty dla międzynarodowych grup studentów, których  wynikiem będzie projekt przyjaznej, estetycznej i bezpiecznej przestrzeni społecznej. Wszystkie działania odbywać się będą się w różnych punktach przestrzeni miejskiej; w CRZ Krzywy Komin, na Dworcu PKP, na Placu Solnym, w Przejściu Świdnickim, na placu przed Pasażem Grunwaldzkim, na terenach należących do wrocławskiej ASP. Studenci różnych kierunków i wydziałów z partnerskich uczelni z Europy i Izraela będą wspólnie pracować nad wybranym tematem – może to być film, fotografia, plansza albo makieta, instalacja, happening czy inna dowolna forma. Akcję  zwieńczy prezentacja finalnych projektów zrealizowanych przez grupy i wystawa powstałych prac. Na zakończenie odbędzie się także debata poświęcona roli przestrzeni miejskiej w życiu człowieka. Gośćmi debaty będą specjaliści z dziedziny architektury i dizajnu, przedstawiciele uczelni i miasta oraz działacze społeczni, m.in. Aleksandra Jaeschke, Gay Perry, Beata Urbanowicz.

 

Partnerzy projektu

Partnerzy zagraniczni:

  • Mestrado em Artee Design Para o Espago Publico z Portugalii
  • Free University of Bozen-Bolzano z Włoch
  • Universitates de Arte si Design Cluj- Napoca z Rumunii
  • Grupa S.O.S. Design z Bośni i Hercegowiny
  • Bezalel Academy of Art and design w Jerozolimie

Partnerzy z Polski:

  • Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury
  • Koło naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego
  • Akademia Sztuk Pięknych z Wrocławia, Koło Naukowe PDF
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania z Łodzi